کولرهای آبی و گازی
کد مطلب:  59
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 

جغرافياي ايران و آب و هواي گرم كشور ما كولر را در رده وسايل ضروري براي تامين رفاه خانواده قرار داده است. بطوري كه امروزه بيش از 65 درصد خانوارهاي شهري از اين دستگاه استفاده مي كنند. در حال حاضر نزديك به 9 ميليون كولر در خانوارهاي ايراني وجود دارد و ساليانه در حدود 500 هزار دستگاه جديد اضافه مي شود .كولرهاي آبي بسيار كمتر از كولرهاي گازي ؛ برق مصرف مي كنند ( 500 وات در برابر 2000 وات) اما تعداد كولرهاي آبي بسيار بيشتر از كولرهاي گازي است. با رعايت راهكارهاي عملي و ساده اي كه ذيلا به آنها اشاره شده است، ضمن اينكه هزينه و وقت كمي را مي طلبد، منجر به افزايش كار آيي كولرها شده و درنهايت مصرف انرژي الكتريكي را نيز كاهش مي دهد . كولرهاي آبي به دليل قيمت ارزان ، سادگي استفاده و مصرف برق كمتر از مزيت بالايي برخوردار هستند. بنابراين اين وسيله خانگي در ايجاد پيك شبكه در فصل تابستان نقش مؤثري ايفا مي نمايد و بهينه سازي اين وسيله خانگي پر مصرف از اهميت ويژ هاي برخوردار است.

 

توجه به نكات زير و بكارگيري آنها تاثير قابل توجهي در بهينه سازي مصرف برق كولرها خواهد داشت:

 • در هنگام خريد كولر حتما به برچسب انرژي آن دقت نموده و دستگاهي را انتخاب نماييد كه داراي رتبه انرژيA  باشد.
 • از كولر متناسب با منطقه آب و هوايي خود استفاده كنيد. كولرهاي آبي براي مناطق داراي آب و هواي خشك(مثل استان ما) و كولرهاي گازي براي مناطق با آب و هواي مرطوب مناسب است.
 • ظرفيت كولر بايد متناسب با فضاي مورد استفاده و شرائط آب و هوايي ( از لحاظ دما و رطوبت ) محل انتخاب شود.
 • چنانچه كانالهاي كولر در خارج از ساختمان قرار دارند، حتما بايد با استفاده از عايق كاري توسط پشم شيشه يا عايق هاي ديگر از هدر رفتن سرما در اثر تابش نور خورشيد بر كانالها جلوگيري شود. در اين مورد تعبيه حتي يك سايه بان ساده بر روي كانالها هم موثر است .
 • هر چه مسير كانال كشي كولر هاي آبي پر پيچ و خم تر يا طولاني تر باشد افت فشار هوا در كانالها بيشتر شده و جبران آن نيز به انرژي بيشتري نياز دارد . لذا بايد كوتاهترين مسير كانال كشي در نظر گرفته شود .
 • حتي الامكان پوشالهاي كولر را هر سال عوض كنيد . تميز كردن و رفع اشكالات كولر كاركرد آن را بهبود مي بخشد.
 • چنانچه امكان پذير باشد بايد از سيستم سرمايش موضعي استفاده گردد. به اين معني كه تنها به اتاقهايي از ساختمان خنك شود كه از آن استفاده مي شود. به اين منظور مي توان دريچه هاي ورودي هوا به ساير اتاق ها را بست.
 • در هنگام ترك خانه حتما كولر را خاموش كنيد و از روشن نگاه داشتن مداوم كولر در طول ساعات شبانه روز خودداري كنيد.
 • براي استفاده بيشتر از سرماي كولر درها و پنجره ها را خوب ببنديد و هنگامي كه كولر روشن است آنها را باز نگذاريد.
 • در حد امكان از روشن نگه داشتن مداوم كولر پرهيز كنيد و تا حد امكان سعي كنيد از دور آهسته كولر استفاده كنيد تا برق كمتري مصرف شود.
 • كولرهاي گازي معمولاً داراي درجه تنظيم دما (ترموستات) هستند. تنظيم دما بر روي دماي مناسب فصل گرما كه بين 180 تا 22 درجه سانتيگراد است؛ باعث مي شود تا هنگام رسيدن دماي اتاق به درجه دماي تنظيم شده كولر به طور خودكار خاموش شود و بنابراين انرژي كمتري مصرف كند. در مورد كولرهاي آبي نيز نصب يك ترموستات ساده در اتاقها مي تواند مقدار زيادي از مصرف انرژي را كاهش دهد.
 • در صورت امكان، كولر خود را(آبي- گازي) در مسير باد نصب كنيد، زيرا اين كار به علت كاهش فشار بر كولر باعث افزايش بازدهي آن و كاهش مصرف انرژي مي شود.