اخبار
کد مطلب:  2088تاریخ انتشار:  12 تیر 1397 - 23:28تعداد بازدید:  628
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
اخبار » ستاد
معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر مطرح کرد
 رشد 6 درصد مصرف برق نسبت به سال گذشته
معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر از رشد 6 درصد مصرف برق نسبت به سال گذشته در کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان همدان، سومین مجمع عمومی روابط عمومی‌های استان همدان با موضوع صرفه‌جویی و مصرف بهینه انرژی با حضور معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر برگزار شد.

علیرضا احمد یزدی معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر در این مجمع در راستای صرفه جویی و  مدیریت مصرف بهینه انرژی بر تحقق شعار «ما می‌توانیم» در همه عرصه‌های مختلف اشاره و اظهار کرد: تحقق شعار «ما می‌توانیم» در تمام عرصه‌ها موجب حفظ منابع و منافع ملی کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه شعار «ما می‌توانیم» در طول 40 سال  بعد از انقلاب در عرصه‌های مختلف به اجرا رسیده است، گفت: مدیریت مصرف یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است که باید به این مهم توجه ویژه داشت و صرفه‌جویی انرژی را سرلوحه کار خود قرار داد.

معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر انرژی الکتریکی را یکی از جنبه‌های مختلف مدیریت مصرف دانست و عنوان کرد: طی چند سال اخیر دشمن با روش‌های مختلف کشور را مورد تهدید قرار داده و بعد ناکامی جنگ هشت ساله همواره در عرصه  سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و تحریم‌های اقتصادی سعی در تسخیر کشور دارد که در این شرایط  سخت  تحریم اقتصادی باید در بحث‌های صرفه‌جویی اقداماتی انجام دهیم.

وی بهینه‌سازی مصرف انرژی و صرفه‌جویی در آن را گامی مؤثر در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و اضافه کرد: تحقق شعار «ما می‌توانیم» در بهینه‌سازی مصرف انرژی از این رو حائز اهمیت بوده که می‌توانیم برای صرفه‌جویی تلاش کنیم که لازمه آن آموزش و اجرا است.

احمدیزدی با تاکید بر لزوم صرفه‌جویی و مصرف بهینه انرژی  بر ضروت مدیریت مصرف از دیدگاه‌های مختلف  پرداخت و تصریح کرد: حفظ سلامتی انسان در گرو مدیریت مصرف است که باید بر این مبنا سالم‌سازی مصرف شکل گیرد.

وی با اشاره به تاریخچه روش‌های تولید انرژی و  مقایسه وضعیت انرژی در اوایل انقلاب با شرایط امروز به افزایش 11 برابری ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور اشاره و بیان کرد: در سال 57 ظرفیت نصب شده نیروگاه در کشور 7 هزار مگاوات بوده و امروز 78 هزار مگاوات نیروگاه نصب شده در کشور وجود دارد که نشان از رشد 11 برابری ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور است.

معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر با بیان اینکه تعداد مشترکین صنعت برق نسبت به اوایل انقلاب بیش از 10 برابر افزایش یافته است، گفت: این در حالی است که جمعیت دو برابر شده اما تأسیسات صنعت برق بیش از 10 برابر افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه با وجود افزایش 10 برابری تأسیسات صنعت برق در مقابل افزایش دو برابری جمعیت همچنان بر صرفه‌جویی  انرژی تاکید می‌شود در خصوص چرایی آن گفت: از 78 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاه‌ها، 12 هزار مگاوات ظرفیت  نیروگاه‌های برقابی است.

احمدیزدی به انواع روش‌های تولید انرژی اشاره و بیان کرد: نیروگاه‌هایی که با سوخت‌های تجدیدناپذیر و نیروگاه‌هایی که با سوخت‌های تجدیدپذیر تولید برق می‌کنند از انواع روش‌های تولید انرژی است.

وی میزان مشترکین صنعت برق در کشور را 35 میلیون برآورد کرد و ادامه داد: در روز گذشته حداکثر نیاز مصرف که در تاریخ بی‌سابقه بوده 56 هزار و 300 مگاوات اتفاق افتاده و پیش‌بینی می‌شود تا اواسط مرداد ماه نیاز مصرف شبکه سراسری برق کشور به 60 هزار مگاوات برسد.

معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر به بهره‌برداری از نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان نخستین نیروگاه هسته‌ای کشور با قدرت هزار مگاوات اشاره و عنوان کرد: نیروگاه‌های اتمی و هسته‌ای هم ظرفیت خاص دارند و اینگونه نیست که اگر انرژی الکتریکی توسط نیروگاه اتمی وارد شبکه سراسری برق شد مشکلی وجود نداشته باشد.

وی با بیان اینکه نیروگاه زمین‌گرمایی در مشگین‌شهر اردبیل به عنوان  یکی از نیروگاه‌های ایران از نوع زمین گرم به زودی مورد بهره‌برداری قرار گرفته و وارد مدار می‌شود، گفت: نیروگاه‌های مجازی برای بحث‌های مدیریت و بهینه‌سازی مصرف و اصلاح الگوی مصرف است که در این خصوص سال گذشته در کشور به میزان 4هزار مگاوات انرژی الکتریکی صرفه‌جویی شد.

احمدیزدی به اهمیت و ضرورت مدیریت مصرف انرژی اشاره و بیان کرد: با ابزارهای مختلف موجود باید بحث مدیریت و صرفه‌جویی را اجرا کنیم و آن قسمتی از انرژی الکتریکی که تبدیل به استفاده مفید از خدمات و آسایش و تولید می‌شود باید استفاده شود اما باید در بخش‌ها و قسمت‌هایی که امکان صرفه‌جویی وجود دارد دقت شود و بهینه‌سازی مصرف صورت گیرد.

وی با تاکید بر ضرورت بهینه‌سازی مصرف برق و انرژی تصریح کرد: ضرورت اصلاح الگو و بهینه‌سازی مصرف از جنبه‌های مختلف از جمله در راستای حفظ سلامت انسان، محدودیت‌های منابع مالی برای احداث ظرفیت‌های جدید، کاهش گرمای زمین، کاهش آلودگی، الگوی مصرف از دیدگاه قرآن کریم مطرح است که خداوند دستور بر صرفه‌جویی می‌کند و تکلیف را اعتدال و صرفه‌جویی مشخص کرده است.

معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر با بیان اینکه بهینه‌سازی مصرف انرژی  موجب کاهش گرمای زمین خواهد شد، افزود: طی 17 هزار سال گذشته کره زمین پنج درجه سانتیگراد گرم شده و در گرمای تابستان در سال 94 طی 200 سال گذشته کره زمینی بی‌سابقه بوده که البته سال 95 و 96 نیز به همین منوال بوده و در سال 97 گرمای زمین یک درجه بیشتر از سال 96 خواهد شد.

وی با بیان اینکه خرداد ماه امسال به دلیل بارندگی‌های شدید شرایط استثنایی در کشور به وجود آمد، تصریح کرد: با این وجود گرمای زمین در این ایام بیشتر از سال گذشته است و با خشکسالی که در منطقه خوزستان اتفاق افتاده موجب شده تا 30 درصد از ذخایر آب نیروگاه برقابی از دست برود.

احمدیزدی با اشاره به اینکه در تابستان با افزایش دمای هوا نیاز به سیستم‌های سرمایشی افزایش می‌یابد، گفت: با افزایش نیاز به سیستم‌های سرمایشی نیاز به احداث نیروگاه‌های تولید انرژی الکتریکی بیشتر و از طرفی گرمای زمین نیز بیشتر می‌شود که این افزایش دمای هوا موجب کاهش راندمان نیروگاه‌ها می‌شود به طوری که در شرایط گرمای بیش از 30 درجه  25 تا 30 درصد از  تولید و راندمان تولید کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا اواسط مرداد ماه حداکثر نیاز مصرف باید به 52 هزار مگاوات برسد، افزود: 15 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده بیشتر از نیاز مصرف است که یکی از دلایل آن افزایش دمای زمین است چراکه گرمای زیاد باعث افت راندمان نیروگاه می‌شود  ضمن اینکه انسان عامل اصلی گرما و آلودگی کره زمین است.

معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر با اشاره به اینکه به ازای یک درجه افزیش متوسط  دمای کشور  حدود یک هزار و 500 مگاوات نیاز مصرف کشور افزایش پیدا می‌کند، عنوان کرد: امسال 5 هزار مگاوات نیروگاه برقابی را از دست دادیم.

 

وی ادامه داد: یک هزار و 900 مگاوات به دلیل افزایش دما نیاز مصرف بیشتر شده و رشد مصرف نسبت به سال گذشته 6 درصد افزایش یافته که بر این اساس 9 هزار مگاوات نسبت به سال گذشته نیاز مصرف ما بیشتر شده است  که با مدیریت مصرف در کل کشور  می‌توانیم 4 هزار و 500 مگاوات آن را جبران کنیم که اگر مردم صرفه‌جویی را سرلوحه کار خود قرار ندهند متاسفانه دچار مشکل می‌شویم.

احمدیزدی با بیان اینکه جهان برای بقا راهی جز مدیریت مصرف ندارد، تاکید کرد: رویکرد دنیا به بحث مدیریت مصرف و صرفه‌جویی انرژی سال به سال بیشتر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در مصرف برق سه برابر مصرف متوسط دنیا برق مصرف می کنیم، افزود: لازم است با برنامه‌ریزی صحیح و مدیریت مصرف اقدامات اساسی در راستای کاهش مصرف صورت گیرد.

معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر سه اصل مهم مصرف انرژی فقط در زمانی که نیاز است و به مقداری که نیاز است و همچنین مصرف انرژی با حداکثر کارایی ممکن را سه اصل اساسی در مدیریت مصرف انرژی برشمرد و گفت: باید صرفه جویی سرلوحه کار مردم قرار گیرد.

وی به ارائه راهکارهای اصلاح الگوی مصرف پرداخت و یادآور شد: توجه به برچسب انرژی، استفاده حداکثری از روشنایی طبیعی، رنگ‌آمیزی مناسب، مدیریت انرژی در کولرها، استفاده از پنجره دو جداره، کاهش استفاد ه از وسایل گرمازا یا سیستم‌های سرمایشی، توجه به مسیر کانال و سایه‌بات در کولرها و... از جمله موارد مهم در راستای مدیریت مصرف است.

*اگر مصرف استاندارد باشد، نیازی به هزینه‌کرد برای ساخت زیرساخت‌های جدید نیست

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان نیز در ادامه بابیان اینکه هنوز هم باور عمومی بر این است که تخصص در کار سازه‌ای است در حالی که بیشترین ضربه از جایی وارد می شود که اطلاع رسانی خوبی انجام نشده است، گفت: مبحث انرژی بسیار مهم است و استفاده درست از منابع و اولویت‌بندی می‎تواند منابع جدیدی در اختیار ما قرار دهد.

محمودرضا عراقی با بیان اینکه اگر مصرف استاندارد باشد، نیازی به هزینه‌کرد برای ساخت زیرساخت‌های جدید مثل سد نخواهد بود و می‌توان این هزینه ها را به حوزه های مورد نیاز کشور مانند درمان سوق داد، افزود: دستگاه‌های مرتبط و ذیربط موظف به آموزش صرفه جویی هستند و صدا و سیما و رسانه‌ها باید نسبت به اطلاع رسانی در زمان مناسب اقدام کند.

وی با تاکید بر اینکه قیمت‌های انرژی در کشور عادلانه نیست و باید به سمتی برویم که قیمت انرژی منطقی شده و به عنوان نمونه به بهداشت و درمان کمک شود، گفت: وقتی در مصرف اصول بهینه و راهکارهای صرفه‌جویی رعایت نمی‌شود، نباید یارانه داده شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان با تاکید براینکه مسئولان علاوه بر قانون باید عرف هم رعایت کنند، گفت: باید صرفه‌جویی را رعایت کنیم تا الگو شویم.

وی با بیان اینکه در جایی که نور طبیعی هست، لامپ را روشن نکنیم و جایی که می توان وسایل سرمایشی را روشن نکرد، روشن نکنیم، گفت: باید در مصرف برق صرفه‌جویی کنیم چراکه مساله برق کشوری است و مصرف زیاد آن همه استان‌ها را درگیر خواهد کرد و مانند آب نیست که مصرف زیاد آن فقط استان را درگیر کند.

عراقی خطاب به مدیران روابط عمومی ادارات با بیان اینکه در ادارات اطلاع رسانی انجام دهید و صرفه جوییها را اعلام کنید تا این عادت نهادینه شود، گفت: فرهنگ صرفه‌جویی در کشور وجود دارد و باید حساسیت ایجاد کرد چراکه این اقدام برای عدالت اجتماعی، منافع عمومی و کشور است.

* روابط عمومي‌ها در همه ادارات از جايگاه ويژه و خاصي برخوردار هستند

مديرکل روابط عمومي استاندار همدان نیز در این مجمع گفت: در سال جاري سومين مجمع روابط عمومي هاي استان را با هدف توانمند سازي و آگاهي بخشي روابط عمومي ها برگزار کرديم و در حال حاضر همدان، از استان هاي فعال کشور در حوزه روابط عمومي و اطلاع رساني است.

اسدالله ربانی مهر با بیان اینکه اولين مجمع با موضوع اطلاع رساني، دومين مجمع با موضوع روز روابط عمومي و سومين مجمع با موضوع انرژي برگزار شده است، افزود: اين مجمع با توجه به شوراي جامعه در حوزه انرژي و همچنين کاهش بارندگي و افزايش دما و مشکلاتي که در بحث آب و برق داشتيم با مشارکت شرکت هاي برق، آب و فاضلاب و مخابرات برگزار شد.

وي اضافه کرد: بعد از سخنان رئيس جمهور محترم در جمع مديران اجرايي کشور و همچنين تاکيد بر صرفه‌جويي با اولويت ادارات سعي کرديم اين مجمع را برگزار کنيم چون در همه ادارات روابط عمومي‌ها از جايگاه ويژه و خاصي برخوردار هستند.

انتهای پیام/

 

نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*